Pantomograf

Panoramiczne zdjęcie rentgenowskie (pantomogram) szczęki i żuchwy to zdjęcie przeglądowe, które przedstawia ogólny stan wszystkich zębów, a także struktur je otaczających, takich jak: stawy skroniowo-żuchwowe, kości szczęki i żuchwy oraz częściowo zatoki szczękowe. Wykonanie takiego zdjęcia jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund.

Pantomogram jest zdjęciem wielowarstwowym, więc niektóre struktury mogą nie być widoczne, np. na zdjęciu zatoki szczękowej widać zachyłek zębodołowy, ale już nie przebieg całego dna. Takie zdjęcia są bardzo pomocne w wykrywaniu nieprawidłowości jak np. próchnica, zęby zatrzymane czy nieprawidłowo przeleczone kanałowo, jednak ze względu na ogólny obraz czasami konieczne jest wykonanie dodatkowego prześwietlenia zęba i części szczęki. W przypadku planowania zabiegu wszczepienia implantów zębowych przydatny jest ortopantomogram, jednak w tym wypadku najczęściej korzysta się z tomografii komputerowej.

Dawka promieniowania emitowana przez pantomograf jest bardzo niska, co daje pewność, że badanie jest bezpieczne i w związku z tym powinno być wykonywane okresowo w celu kontroli jako podstawowe badanie diagnostyczne.

Pytanie / Rejestracja

lub zadzwoń do nas: 795 688 323 | 42 678 77 74